Filigrán

Filigrán - granulace

Nejstarší zlatnickou výrobní technikou je filigrán - granulace. Je půvdou orientálního, nejvyšší úrovně dosáhla v dobách římského císařství. Název pochází z latinského filum granum - zrnkovaný drát. Základem filigránu jsou slabé zrněné dráty, zhotovené různým způsobem, např. dva kulaté dráty provázkovitě stočené a naplocho proválcované, nebo zkroucený čtyřhranný drát.

Granulace - zrnění je ornamentální zdobení drobnými zrnky (kuličkami). Zrnka se vytaví z nastříhaných kousků zlata nebo stříbra určité ryzosti v kelímku naplněném jemným prášekem dřevěného uhlí. V ohni vytvoří částečky drahého kovu zakulacená zrnka, kterým uhelný prach brání, aby se navzájem spojila (slila). Granulací se zdobí na kovové základně z téhož materiálu.

Výroba granulovaných a filigránových šperků vyžaduje zkušenost, zvláště v pájení. Filigránová technika původní formy je nyní již zanedbávána. Kolem dvacátých let minulého století se u nás uplatnila v poněkud odlišném typu. Tenký kulatý drát opatřený závitem a proválcovaný naplocho dal zploštělý drát s jemným zrněním. Z takto upraveného drátu se stáčely spirály a vlnovky a těmi se ornamentálně vyplňovaly obrysy různých tvarů.


Kontakt

Michaela Jezdinská

Barchůvek 38
Nový Bydžov
50401


604420643